Gönderen Konu: Integra'da TPS Sensörü Nedir Ne işe yarar Nerde olur?  (Okunma sayısı 4575 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Fatih Sünnetci

• Yönetici
  • Albay
  • Karma +6/-2
    • Profili Görüntüle
    • Teamhondaintegra.com
Integra'da TPS Sensörü Nedir Ne işe yarar Nerde olur?
ECU Üzerinde Arıza Kodu 7'dir yani ECU Üzerinde ki arıza ışığı 7 defa yanıp söner =  TPS arızalı yada içi pislenmiştir yada posizyonu yanlış.... söküp temizleyin ve içindeki parçayı hizalayın... yada yenisiyle değişin   :-\
Söküldüğünde boğazın düzgün konumda olduğuna dikkat edin.TPS'nin yamuk durması durumunda havayı yanlış emip tekleme sebebi olur.Bunun Nedeni ise TPS Sensörü Verileri farklı ölçerken motora giden hava akışı yanlış olduğundan sensörler arasında yanlış bilgi alışverişi oluyor ve motorun çalışması sapıtıyor ve sorunu  düzeltirkende komple gaz kelebeğini temizleyin mutlaka... Gaz Kelebeğinin içinde kurum pislik kalmaması gerekiyor..

Bu işlemleri yaptıktan sonrada ECU Resetlemeyi unutmayın yoksa ECU led yakmaya devam eder ve sorun düzelmez böylece arıza ışığıda sönmez.Bu işlemlerden sonra ECU'yu resetledikten sonrada arabanızı çalıştırın ve 3 4 dakika boyunca gaza bile basmadan aracınızı rolantide bekletmelisiniz çünkü bu esnada bütün sistem ECU'ya yeniden yazılcaktır.

Çevrimdışı Tolga

• Acemi
  • *
  • Karma +0/-0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Integra'da TPS Sensörü Nedir Ne işe yarar Nerde olur?
« Yanıtla #1 : 14 Mart 2011, 23:43:57 »
Merhaba ;
Aranıza katılmaktan çooook mutluyum arkadaşlar. Bu sitede benimle ortak keyif yaşayan insanın bir arada olması süper bişey.

Benimde tamircimle çözemediğim bir sorun üzerine bu siteyi tesadüfen buldum. Benim 91 Teg imin rölanti sorunu var. Acaba TPS sensöründen mi kaynaklanıyor. Bunu nasıl anlarım. Yardımlarınızı bekliyorum. N pozisyonun da stop edecekmiş gibi sarsıyor  ama Motor ısınınca rölanti düzeliyor gibi oluyor  . (Göstergelerde herhangi bir sorun yaşamıyorum).

http://www.youtube.com/watch?v=w3-iJx_foaI&feature=related

adresinde benzer bir durum söz konusu...

Çevrimiçi Fatih Sünnetci

• Yönetici
  • Albay
  • Karma +6/-2
    • Profili Görüntüle
    • Teamhondaintegra.com
« Yanıtla #2 : 14 Mart 2011, 23:50:14 »
Merhaba ;
Aranıza katılmaktan çooook mutluyum arkadaşlar. Bu sitede benimle ortak keyif yaşayan insanın bir arada olması süper bişey.

Benimde tamircimle çözemediğim bir sorun üzerine bu siteyi tesadüfen buldum. Benim 91 Teg imin rölanti sorunu var. Acaba TPS sensöründen mi kaynaklanıyor. Bunu nasıl anlarım. Yardımlarınızı bekliyorum.
Rolanti Sorunu var ise EACV'den yapabilir çünkü TPS gaz kelebeği sensörü yani kelebek açısı ile ilgileniyor Rolantiyi düzenlemez..

Çevrimiçi Fatih Sünnetci

• Yönetici
  • Albay
  • Karma +6/-2
    • Profili Görüntüle
    • Teamhondaintegra.com
« Yanıtla #3 : 14 Mart 2011, 23:53:31 »
Aramıza hoşgeldin maksimilyano :D Gerçek isim nedir bu arada ::)
Üyelerimiz bölümünden kendinizi tanıtırsanız daha iyi yardımcı olur arkadaşlar sizinle :)
Sitenin Teknik makaleler bölümünü incelersen baya bir yardımcı olur size...

Çevrimdışı Tolga

• Acemi
  • *
  • Karma +0/-0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 15 Mart 2011, 16:34:43 »
İzmir'de bu sorunu hangi tamircide çözebilirim bilmiyorum. Sanırım 3. sanayi'nin yolunu biraz daha aşındıracağız :)) Bu arada ismim Tolga namı diğer ismim Maksimilyano :)) :D

Çevrimdışı Tolga

• Acemi
  • *
  • Karma +0/-0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 15 Mart 2011, 16:37:17 »
Fatih Abi sadece rölanti sorunu ile Tps sorununu kendim ayırt edemez miyim? Bu arızaların maliyetleri ne kadar çıkar tahminen?

Çevrimiçi Fatih Sünnetci

• Yönetici
  • Albay
  • Karma +6/-2
    • Profili Görüntüle
    • Teamhondaintegra.com
« Yanıtla #6 : 15 Mart 2011, 17:58:54 »
Fatih Abi sadece rölanti sorunu ile Tps sorununu kendim ayırt edemez miyim? Bu arızaların maliyetleri ne kadar çıkar tahminen?
Tolga aramıza hoşgeldin merhaba.. :)
Tolga İzmir 3.Sanayide Bizim Vince nickli Mavi Integra LS/VTEC'in sahibi Murat abinin ustası var orda ve senin sorunlarına çözüm bulabilcek bir usta..bununiçin seni öncelikle Murat abi ile tanıştırmak lzm ???

Çevrimdışı Sinan ÇALIŞKAN

• Yüzbaşı
  • Karma +0/-0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 15 Mart 2011, 19:52:51 »
tolga memnun olduk hoş geldin aramıza. keyifli zaman geçirmen dileği ile...
:D

Çevrimdışı Tolga

• Acemi
  • *
  • Karma +0/-0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 19 Mart 2011, 19:35:37 »
Tolga aramıza hoşgeldin merhaba.. :)
Tolga İzmir 3.Sanayide Bizim Vince nickli Mavi Integra LS/VTEC'in sahibi Murat abinin ustası var orda ve senin sorunlarına çözüm bulabilcek bir usta..bununiçin seni öncelikle Murat abi ile tanıştırmak lzm ???

Murat abi ile tanışmadık henüz ancak Alaybey deki mavi İntegra onun sanırım, harika arabası var gerçekten. En kısa zaman içinde tanışırız umarım.

Çevrimdışı Tolga

• Acemi
  • *
  • Karma +0/-0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 19 Mart 2011, 19:42:12 »
tolga memnun olduk hoş geldin aramıza. keyifli zaman geçirmen dileği ile...

Hoşbulduk. Çok enerjik site oluşu sebebiyle harika zaman geçiriyorum. Çok memnun oldum yazmış olduğun yazı sebebiyle. Tekrar Teşekkürler.

• Yüzbaşı
  • Karma +0/-0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 19 Mart 2011, 21:13:02 »
rica ederiz tolga. bu arada 3 nisan ülkü draglarında bir araya gelecek gibiyiz inşallah. timuçin murat abi tayfun abi nazilli den ondan sonra hektor abi sonra sertel gelecek. ulan 8-10 kişi olduk mu bak ondan sonra sen....

Çevrimdışı Tolga

• Acemi
  • *
  • Karma +0/-0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 21 Mart 2011, 00:13:24 »
rica ederiz tolga. bu arada 3 nisan ülkü draglarında bir araya gelecek gibiyiz inşallah. timuçin murat abi tayfun abi nazilli den ondan sonra hektor abi sonra sertel gelecek. ulan 8-10 kişi olduk mu bak ondan sonra sen....

Açık Öğretim sınavımın olması sebebiyle gelmem zor ancak önümüzdeki etkinliklere ihşallah katılarak sizlerle tanışmak isterim.

• Yüzbaşı
  • Karma +0/-0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 21 Mart 2011, 21:13:50 »
bak işte gelirsin inş.. askerlikten kaçış yok nasıl olsa. uzayacağı kısalacağı da yok  :) ben geleli 4,5 sene oldu mesela  :) sınavdır geçilir  :)

Çevrimdışı Tolga

• Acemi
  • *
  • Karma +0/-0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 22 Mart 2011, 00:55:51 »
bak işte gelirsin inş.. askerlikten kaçış yok nasıl olsa. uzayacağı kısalacağı da yok  :) ben geleli 4,5 sene oldu mesela  :) sınavdır geçilir  :)

Yok Sinan kardeşim o borcu bende ödedim 4 sene önce :) Benim amacım üniversite mezunu olup Teg'ime daha iyi bir gelecek hazırlamak :))